




На Правобережній Україні, на досить високому місці Волино-Подільської височини, в 13 км. від м. Умані, там, де Ятрань круто в’ється, лежить мальовниче українське село Ятранівка, Черкаської області.
У минулому село називалося Псярівка. Коли і як засноване село? Звідкілля походить його назва? Ці питання ще невідомі.
Про виникнення старої назви села - Псярівка - серед наших односельців існує кілька версій. Проте, одна з них найбільш достовірна, хоч стверджувати цього не можна. За народними переказами, десь у західній частині села колись була псарня. Тому кріпаки-українці й назвали село Псярівка. Історичні джерела засвідчують, що 1834 року Псярівка від Потоцького переходить у державну власність Російської імперії. Саме в цей час посилюється кріпацтво і єдиною формою селянського протесту були втечі та поширення чумацтва. Цьому сприяло те, що за 2-3 км. від села проходив чумацький шлях з Умані через Степківку до Криму і Чорного моря.
19 лютого 1861 року був підписаний маніфест про земельну реформу. Скасування кріпацтва позитивно вплинуло на економічний розвиток усієї України, усіх сіл Уманщини.
Земля в Псярівці була розподілена й закріплена за господарствами. На чверть селянських бідняцьких дворів припала лише 1/10 всіх земель села, що становило менше двох десятин на двір.
У селі були церква, шинок. Промисловими товарами забезпечувала жителів приватна лавка. У селі було 4 приватні млини, 4 кузні. Під час Першої світової війни чоловіче населення Умані та сіл повіту було мобілізовано до армії та відправлено на фронт. Серед мобілізованих було чимало жителів Псярівки. Багато їх загинуло на західному театрі воєнних дій, особливо під час Брусиловського прориву, а ще більше було поранених, які вертались додому інвалідами.
Восени 1921 року в селі відбулися перші вибори до сільської Ради селянських депутатів. На виборах було обрано виконавчий комітет. Першим головою сільської Ради був обраний бідняк Тимощенко Макар.
До 1923 року с.Псярівка входило до Ладижинської волості Уманського повіту, а за першим адміністративно-територіальним поділом з січня 1923 року по жовтень 1930 року входило до складу Ладижинського району Уманської округи. Тяжкими були для нашого села перші роки радянської влади. Селянське господарство занепало. Ще у воєнні роки посівні площі селян значно скоротилися, було багато винищено і забрано робочої і продуктивної худоби, не вистачало реманенту, у селі майже зовсім не було сільськогосподарських машин.
Восени 1929 року в селі поширився рух за створенням колективних господарств. Активними учасниками створення колгоспів були прості селяни. У цей час в селі виникли перші колгоспи: «Новий побут», «Праця незаможників», «Нове життя», «19 МЮД».
У 1929 р. була заснована Ладижинська МТС, на колгоспних полях загули державні трактори. Хоч і невеликі були ще тракторні бригади – по 5-6 тракторів, але вони почергово обробляли землі, то в одному, то в іншому колгоспі.
На початку вересня в 1930 року в Україні було створено 413 адміністративних районів. За цим новим поділом с.Псярівка входило до Уманського району, а з 1932 року, з переходом до нового адміністративного поділу, село ввійшло до Ладижинського району Київської області.
У 1932 р. в селі збудовано нову школу, а в 1934 р. відбувся перший випуск учнів з неповної середньої школи (із 7 класу).
У селі працювала медамбулаторія, у якій було 3 медпрацівники, 4 сезонних дитячих ясел на 120 дітей, клуб, сільська бібліотека.
У перший день війни, 22 червня 1941 р., у селі відбувся багатолюдний мітинг. 30 липня 1941 р., гітлерівці Умань, а 1-го серпня – наше село.
Увечері 10 березня 1944 року Псярівка деокупована.
У 1946 р. Указом Президії Ради УРСР с.Псярівка було перейменовано в с.Ятранівка.
У вересні 1950 р. з колишніх трьох колгоспів було створено багатогалузеве господарство – колгосп ім. Ворошилова, а з 1956 р. його перейменовано в колгосп ім. М.О.Щорса.
Ятранівка в складі Ладижинського району ввійшла до Черкаської області, а з 12 листопада 1959 року Указом Президії Верховної Ради УРСР було ліквідовано ряд районів, у тому числі Ладижинський і Бабанський, більша частина сіл яких була передана до Уманського району Черкаської області.
У ці роки швидкими темпами розвивалось будівництво громадських споруд, жилих будинків колгоспників, проводились роботи по благоустрою села, великого розвитку набула освіта і культура.
20 квітня 1986 року сталась аварія на четвертому блоці Чорнобильської АЕС – аварія планетарного масштабу. На перший погляд, ніби нічого особливо хвилюватись – Ятранівка далеко від Чорнобиля, понад 300 км. по прямій. Але виходить, що не так. Чорна радіаційна хмара, на жаль, не минула і нас. Четверо наших односельчан брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, кожен з них, звичайно, отримав певну дозу радіоактивного опромінення.
У 1993 році колгосп ім. Щорса було реорганізовано у колективне сільськогосподарське підприємство «Ятранівка».
У 1994 році колгоспні землі було розпайовано між членами господарства. Кожен отримав свою земельну ділянку (пай).
У березні 2000 року КСПП «Ятранівка» було реорганізовано в ПСП «Ятранівське».
У 2002 році ПСП «Ятранівське» збанкрутіло і припинило свою діяльність.
На сьогоднішній день земельні паї жителів села орендують: ДП «Умань-Агро», СТОВ «Степ-2000», ФГ «Гарт», ФГ «Олввід», ПП Гойда В.Г., ПП Ачкевич К.В., ПП Хитрук В.А., ПП Люльчак Р.П.
Поряд з аграрними господарствами на території села Ятранівка господарюють одноосібники, їх кількість різко збільшилась, починаючи з 2015 року.
Працівниками Ятранівської філії КУ «ЦКДС» проводяться різні за формою та тематикою культурно-дозвіллєві заходи, в яких висвітлюються події місцевого, загальнонародного та державного значення. В березні 2016 року, був створений аматорський вокальний ансамбль "Калинонька ". Всі учасники гурткових формувань до повномаштабного вторгнення приймали активну участь в сільських культурно-масових заходах рідного села та громади, де нагороджувалися почесними грамотами та подяками.
На території села функціонує два заклади освіти: Ятранівська філія Ладижинського ліцею та ЗДО «Росинка».
Ятранівський ЗДО «Росинка» функціонує понад 35 років.
Приміщення школи збудоване в 1932 році.
У роки державної незалежності України сільськими головами Ятранівської сільської ради були обрані Черниченко Микола Васильович, Різник Юрій Іванович, Потапенко Сергій Олександрович.
У 2020 році Ятранівська сільська рада була реорганізована шляхом приєднання до Ладижинської сільської ради, старостою було обрано Потапенка Сергія Олександровича.
В 2021 році створено Ятранівський старостинський округ, який включає в себе два села Ятранівка і Шарин. Старостою призначено Мельник Зінаїду Миколаївну.