СПАЛЮВАННЯ СМІТТЯ ТА СУХОЇ РОСЛИННОСТІ ЗАБОРОНЕНО
Тисячі гектарів української землі було спалено. І це не тільки через обстріли та бомбардування рашистів.
Проблем, на жаль, додають і наші громадяни. Навіть під час війни знаходяться ті, хто свідомо підпалює стерню та сухостій. Наслідки їх безвідповідальних дій – непоправні.
Хоча Ладижинською сільською радою щорічно публікуються заклики до жителів громади не спалювати суху рослинність, на жаль деякі громадяни продовжують влаштовувати підпали.
В Україні заборонено розведення багать у лісах, рекреаційних зонах (крім спеціально облаштованих місць та обладнаних територій відпочинку), випалювання стерні, сухої рослинності та сміття на землях лісового фонду, сільськогосподарських угіддях, торфовищах, лісосмугах, заплавах річок, вздовж доріг.
Крім того, не можна палити залишки рослин та сміття на присадибних ділянках.
Палити суху рослинність – це додавати роботи нашим рятувальникам, військовим і правоохоронцям, які в умовах війни і так перевантажені.
Спалювання сухої рослинності має довготривалі наслідки. На відновлення землі, де був підпал, необхідно не менше 5-6 років.
Тож розрахунок простий: підпалюємо землю = автоматично погіршуємо якість родючих ґрунтів, знижуємо урожайність сільськогосподарських культур і кількість продовольства, наближаємо людство до голоду.
Є альтернативний спосіб позбутися сухої трави та листя – компостування.
Це не тільки виготовлення якісних добрив з оптимальним співвідношенням елементів живлення, це ще й джерело корисної мікрофлори, яку ми вносимо в ґрунт.
Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки.
Зрозуміло, що це вимагає більше часу, ніж підпалити та кинути сірник. Але й корисніше насамперед для землі, яка нас годує.
Затятим паліям ще раз нагадуємо:
Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах карається штрафом від 3060 грн. до 6120 грн.
Порушення вимог пожежної безпеки в лісах карається штрафом від 1530 грн. до 4590 грн.
Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, карається штрафом від 4590 грн. до 15300 грн.
Спалювання сміття та залишків сухої рослинності на території населених пунктів (навіть якщо це ваша приватизована ділянка) карається штрафом від 340 грн. до 1360 грн.
Для тих, кому всі попередні аргументи здалися недостатніми, для паліїв існує кримінальне покарання.
За знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом караються штрафом від 91800 грн. до 153000 грн., або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
В Україні триває війна.
На початку березня 2022 року були внесені зміни до Кримінального кодексу. Тож тепер підпал сухостою може розцінюватись як диверсія.
Люди мають пам’ятати: коли вони спеціально спалюють траву, то знижують обороноздатність держави та створюють додаткову небезпеку. Це вагома причина, щоб контролювати свої вчинки.
Якщо ж совісті не вистачає, доведеться нести кримінальну відповідальність. В умовах воєнного стану паліям може загрожувати ув’язнення строком 15 років або довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.
Тож маємо бути свідомими, утримувати свої домоволодіння та поля у належному протипожежному стані. Не допомагати рашистам робити зло, не псувати самим собі життя, не обкрадати потенціал своєї землі. Зараз є над чим працювати і проти кого боротись. Бо нам ще тут жити, вирощувати хліб та годувати себе й увесь світ.