СІМЕЙНИЙ ЛІКАР ІНФОРМУЄ! Вірусний гепатит А та його профілактика

Дата: 16.11.2023 16:10

Фото без описуСІМЕЙНИЙ ЛІКАР ІНФОРМУЄ!

Вірусний гепатит A та його профілактика

Гепатит A широко розповсюджене гостре інфекційне захворювання, клінічний перебіг якого характеризується ознаками інтоксикації та гострим ураженням печінки.

За механізмом передачі збудника інфекції гепатит A належить до кишкових інфекцій. Джерело інфекції – хвора людина, яка виділяє збудник вірусу гепатиту A    в навколишнє середовище разом з  кишковими випорожненнями.

Вірус передається від людини до людини через харчові продукти воду, через брудні руки та предмети вжитку. Інфікування вірусним гепатитом А частіше відбувається під час подорожей та відпочинку, коли використовується вода з неперевірених джерел постачання та неможливе дотримання особистої гігієни, а також при побутових контактах між людьми вдома та в організованих колективах. Вірус гепатиту A  тривалий час  може  зберігатися в навколишньому середовищі, стійкий до низьких температур та звичайних концентрацій розчинів дезінфекційних засобів.

Інкубаційний період триває від 7 до 51 дня, в середньому 45 днів.

Найчастіше захворювання починається із загальних симптомів, як при гострих респіраторних вірусних інфекціях, а саме: з нездужання, головного болю, катаральних проявів, підвищення температури тіла  до 37,5 – 390 С упродовж 1-3 днів. Надалі зникає апетит, з’являється відчуття дискомфорту  в області печінки, змінюється колір сечі, знебарвлюються випорожнення, змінюється колір слизової оболонки та шкіри, з’являється жовтяниця.

Раннє виявлення і госпіталізація хворого гострою формою хвороби – перший і важливий крок в припиненні розповсюдження  гепатиту A в сім’ї та колективі, що необхідно у зв’язку з тим, що хворий може виділяти вірус в навколишнє  середовище з першого дня захворювання і тим самим запобігати спалахів даного захворювання.

Щоб уникнути зараження вірусом гепатиту A, треба дотримуватися простих, але ефективних методів:

• Ретельно мити руки перед приготуванням  та вживанням їжі, після поїздок в громадському транспорті, після перебування на прогулянці, після відвідування місць загального користування тощо;
  • Овочі та фрукти ретельно мити перед вживанням;
  • Дотримуватися суворого водно-питного режиму, не пити воду із невідомих джерел;
  • Не пити з одного келиха напої, та дотримуватися правил особистої гігієни.

При виникненні симптомів підозри на захворювання, необхідно вчасно звертатися до лікаря для призначення лікування та запобігання інфекції серед контактуючих.