На яку суму допомоги по безробіттю можна розраховувати шукачу роботи
Клієнти служби зайнятості часто запитують: «На яку суму допомоги по безробіттю може розраховувати безробітний?» Відповідають юристи Черкаського обласного центру зайнятості:
Кодекс законів про працю України містить вичерпний перелік підстав для припинення трудових відносин. Регламент призначення допомоги по безробіттю після звільнення з роботи визначений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06 квітня 2020 року № 624.
Допомога по безробіттю надається особам з врахуванням страхового стажу. Страховий стаж обчислюється центрами зайнятості за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб. За умовами статті 43 Закону України «Про зайнятість населення», статус безробітного можуть отримати:
— непрацюючі особи працездатного віку до призначення пенсії, які через відсутність роботи не мають заробітку, але готові та здатні приступити до трудової діяльності;
— особи, молодше 16 років, які працювали і були звільнені у зв’язку з припиненням або перепрофілюванням підприємств, скороченням чисельності штату;
— люди з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку і отримують пенсію з інвалідності або соціальну допомогу.
Центр зайнятості призначає допомогу по безробіттю з восьмого дня після реєстрації безробітного за його особистою заявою. У той же час, у разі звільнення за власним бажанням (стаття 38 Кодексу законів про працю України) або за порушення трудової дисципліни, виплати призначаються лише з 91-го дня. Це означає, якщо працівник звільняється за власним бажанням, то допомогу йому призначать тільки на 91-й календарний день, а якщо за згодою сторін – на 8-й день після реєстрації в Центрі зайнятості.
Тривалість виплати допомоги:
— для осіб передпенсійного віку – 720 днів;
— загальна тривалість для більшості непрацюючих громадян – 360 днів;
— звільнення за власним бажанням, за згодою сторін, а також за пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 (окрім пункту 5) і 45 Кодексу законів про працю України – 270 днів.
— для молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно- технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової служби та потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце, і для переселенців – 180 днів.
Розмір допомоги по безробіттю залежить від декількох факторів:
— від страхового стажу,
— заробітної плати (доходу),
— а також довідок про грошове забезпечення, виданих особі військовими комісаріатами, де така особа перебувала на обліку, військовими частинами, органами, де особа проходила службу.
На розмір допомоги та тривалість виплат допомоги по безробіттю впливають як страховий стаж, так і стаття, за якою було звільнено працівника. Саме це потрібно враховувати працівникам, які звільняються.
1)Якщо страховий стаж звільненого працівника протягом 12 місяців, що передують його реєстрації як безробітного, становить шість або більше місяців, допомога по безробіттю визначається у відсотках до середньої заробітної плати:
— до 2 років – 50 відсотків;
— від 2 до 6 років – 55 відсотків;
— від 6 до 10 років – 60 відсотків;
— понад 10 років – 70 відсотків.
У той же час, у період дії карантину в Україні:
— реєстрація безробітних здійснюється з першого дня подання відповідної заяви до центрів зайнятості.
— допомога в зв’язку з безробіттям призначається з першого дня після того, як безробітний став на облік;
— розмір мінімальної допомоги підвищено до 1000.00 грн.
Джерело: Черкаська обласна державна адміністрація