Які найпоширеніші міфи про щеплення від коронавірусу
Вакцинація може порушити менструальний цикл, змінює наші гени, призводить до імпотенції. Ці та інші міфи про вакцинацію від коронавірусної інфекції спростували фахівці МОЗ України.
Міф: Вакцини проти COVID-19 спричиняють імпотенцію
Правда: Виробники вакцин запевняють, що не було зафіксовано жодного випадку, коли щеплення проти COVID-19 спричинило б еректильну дисфункцію. Клінічні випробування не виявили таких побічних ефектів. Також виробники ніколи не отримували повідомлень про побічні реакції, пов’язані з еректильною дисфункцією. Водночас зараз проводять дослідження, попередні результати яких свідчать про те, що таку проблему може викликати перенесений COVID-19.
Міф: мРНК-вакцини — генетична зброя, яка змінює наші гени
Правда: мРНК-вакцини проти COVID-19 ніколи не потрапляє в ядро клітини, де розташована наша ДНК. мРНК нікуди не інтегрується, не вмонтовується, не заходить у ядро клітини, не змінює геном, а через кілька днів руйнується. Це означає, що мРНК не може впливати чи взаємодіяти з нашою ДНК будь-яким чином. Натомість мРНК-вакцини працюють із природними захисними силами організму, щоб безпечно виробити імунітет до COVID-19.
Міф: Щеплені проти COVID-19 не можуть бути донорами крові
Правда: Щеплення неживими вакцинами, якими є всі наявні в Україні вакцини проти COVID-19, не є протипоказанням до донорства крові (https://donor.ua/pages/5).
Якщо наступного дня після щеплення людина почуває себе здоровою і це підтверджує лікар під час огляду та аналіз крові перед донацією, їй можна стати донором крові.
Такі рекомендації діють не лише в Україні. На сайті Американського Червоного Хреста, наприклад, зазначено, що люди, яких щепили від COVID-19 інактивованою вакциною (наприклад CoronaVac/Sinovac) або вакциною виробництва AstraZeneca, Janssen, Moderna або Pfizer можуть здавати кров для донорства відразу після вакцинації (https://bit.ly/donor_covid).
Міф: Авіакомпанії рекомендують людям, яких щепили проти COVID-19, не подорожувати літаками через підвищений ризик утворення тромбів
Правда: Міжнародна асоціація повітряного транспорту заявила, що авіакомпанії не надають таких рекомендацій, а вакциновані проти COVID-19 люди можуть подорожувати літаками без будь-яких обмежень. Під час польоту внаслідок тривалої відсутності руху та тиску повітря дійсно можуть розвинутися тромбози глибоких вен ніг. Втім, вони ніяк не пов’язані з тромбозами судин головного мозку та черевної порожнини, які вкрай рідко реєстрували після вакцинації проти COVID-19. Медичні експерти вважають, що немає підстав вважати, що щеплення проти COVID-19 може вплинути на ризик виникнення тромбозів під час повітряних подорожей.
Міф: Вакцинація проти COVID-19 може порушити менструальний цикл
Правда: Поки що немає досліджень, які підтвердили б вплив вакцин на менструальний цикл. Порушення менструального циклу – досить поширене явище, яке може бути викликане стресом, зміною ваги, зміною фізичної активності й фоновими захворюваннями.
У разі порушення циклу після вакцинації варто звернутися до гінеколога.