Ладижинська сільська рада
Уманського району Черкаської області
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Чому освітян закликають щепитися та навіщо це потрібно

Дата: 18.10.2021 11:24
Кількість переглядів: 377

Фото без опису

Нова хвиля COVID-19 в Україні вже почалася: щодня фіксують тисячі нових випадків зараження. Штам Дельта вдвічі заразніший, ніж попередні варіанти вірусу, а також призводить до тяжчих наслідків для невакцинованих людей.

Які ризики несе COVID-19 на противагу вакцинації, чому вчителі в пріоритеті для щеплень, як школа може стати епіцентром хвороби та чим можна зарадити ситуації?

НЕБЕЗПЕЧНІСТЬ КОВІДУ

Тяжкість перебігу COVID-19 залежить від багатьох чинників, як-от супутні хвороби чи вік людини. Крім цього, штам Дельта, який уже активно поширюється в Україні, – заразніший за попередні варіанти вірусу. Особливо швидко він поширюється в закритих приміщеннях, якими, зокрема, є і школи.

Фото без опису

Деякі дані свідчать і про те, що штам Дельта може спричинити важчий перебіг хвороби та частіше призвести до шпиталізації. Але переважно випадки шпиталізації та смертей від COVID-19 припадають на невакцинованих людей.

Ковід може бути особливо небезпечним для людей із серцево-судинними захворюваннями. І без коронавірусу в Україні один із найвищих рівнів захворюваності серця у світі. Серцево-судинні хвороби стають причиною 64% смертей в Україні.

Ковід для людей із такими хворобами може стати фатальним. Наприклад, частота венозних тромбоемболій, тобто закупорок вен, пов’язаних із COVID-19, становить приблизно 15%, а орієнтовно 50% людей, шпиталізованих із важким перебігом ковіду, матимуть проблеми із серцем навіть через місяці після одужання. Якщо додати вже наявні проблеми зі здоров’ям, лікування може виявитися безсилим.

Українська статистика, як і світові дані, свідчить також про те, що якщо людина з ковідом потрапляє у віділення інтенсивної терапії чи її підключають до апарату штучної вентиляції легень, шанс вижити – дуже невисокий. В Україні померли 89% пацієнтів із COVID-19, яких підключали до апарату ШВЛ, а з-поміж шпиталізованих до відділень інтенсивної терапії смертність склала 76%.

НАСКІЛЬКИ ЕФЕКТИВНА Й БЕЗПЕЧНА ВАКЦИНАЦІЯ ВІД COVID-19

Ефективність вакцин

Найефективніший спосіб захистити себе від важкого перебігу та шпиталізації через COVID-19 – вакцинація. Жодна вакцина не може бути на 100% ефективною проти зараження. Проте всі доступні в Україні щеплення – AstraZeneca, Comirnaty/Pfizer-BioNTech, Coronavac/Sinovac Biotech – майже повністю убезпечують людей від потрапляння до лікарні чи смерті. За останні три місяці 98% шпиталізованих із COVID-19 в Україні – невакциновані.

Найбільшу стурбованість, зазначають у Центрах із контролю та профілактики захворювань у США, становлять невакциновані люди: вони набагато частіше заражаються, а отже – передають вірус. А повністю вакциновані хворіють на COVID-19 рідше, ніж нещеплені. На сьогодні дослідження показують, що вакциновані люди інфікуються в 8 разів рідше й у 25 разів рідше потрапляють у лікарні чи помирають.

Швидке винайдення безпечної вакцини: як це стало можливим

Багатьох турбує, чи могли вакцину від коронавірусу винайти так швидко й підтвердити її безпечність. Так, могли – завдяки роботі числених вчених з усього світу та неймовірній грошовій підтримці. Клінічні дослідження вакцин зазвичай проводять у три етапи, останній із яких має оцінити її ефективність із залученням десятків тисяч людей.

Раніше цей процес був послідовним, тому й потребував багато років. Зараз, з урахуванням гострої потреби у вакцинах проти COVID-19, методи розроблення вакцин змінюються: деякі етапи наукових досліджень і розроблення здійснюють паралельно, але водночас дотримуються строгих клінічних стандартів і вимог безпеки. Дослідження не стають менш ретельними.

Супутні захворювання й вакцинація – які насправді є протипоказання

Бронхіальна астма, діабет, гіпертонія, онкологічні захворювання не є протипоказаннями до вакцинації. Навпаки – COVID-19 дуже небезпечний для людей із такими хворобами, адже вони частіше мають ускладнення або помирають. Люди із супутніми хворобами мають щепитися насамперед.

Єдині справжні протипоказання до всіх доступних в Україні вакцин – це важка алергічна реакція на їхні компоненти чи попередню дозу або гостре захворювання (температура тіла вище 38,5ºC). Вакцину CoronaVac/Sinovac Biotech не можна застосовувати вагітним і жінкам, які годують грудьми (Comirnaty/Pfizer-BioNTech – можна), і людям із синдромом Гійєна-Барре в анамнезі. Усе це – рідкісні випадки.

Після вакцинації організм може зреагувати – це означає, що тіло вибудовує захист. Біль і набряк у місці щеплення, гарячка, озноб, головний біль і втомлюваність – це нормальні реакції, які не є протипоказаннями до другого щеплення.

ДЕРЖАВА ПРАГНЕ ВАКЦИНУВАТИ ЯКОМОГА БІЛЬШЕ ОСВІТЯН. ЧОМУ?

Робота в місці скупчення людей

Освітяни – пріоритетна група для вакцинації через особливості своєї професії. Вони щодня контактують із десятками, а то й сотнями людей. Найбільш сприятливі умови для розповсюдження ковіду – закриті приміщення, як-от школи, дитсадки й інші заклади освіти. Школа може стати епіцентром поширення COVID-19 у громаді.

Прикладом цього є ситуація, коли невакцинований учитель у США заразив коронавірусом половину учнів та учениць у класі, а загалом захворіли 26 осіб. Після перших симптомів хвороби вчитель ще 2 дні викладав у класі, де навчаються 24 дитини. Педагог не використовував маску, незважаючи на таку вимогу.

Через 4 дні вчитель отримав позитивний тест на COVID-19, а протягом ще кількох днів захворіли 12 учнів та учениць із цього класу, а також деякі з їхніх родичів та інші школярі. 80% дітей, які сиділи в перших двох рядах захворіли. Більшість хворих були невакциновані, зокрема, і через вік.

Фото без опису

Вірус у школу міг принести і хтось з учнів, тож безпечна школа – це спільна відповідальність педагогічного колективу та батьків школярів.

Недистанційна освіта

У разі закриття шкіл учні втрачають можливість здобувати знання й навички на достатньому рівні. Про це йдеться, наприклад, у дослідженні, проведеному в США у 2020 році. Наприкінці 2019/2020 навчального року, коли школи були на дистанційному навчанні через карантин, учні опанували приблизно 63–68% матеріалу в компетентності читання, якщо порівняти зі звичайним навчальним роком. А рівень засвоєння знаньі з математики знизився майже до 37–50%.

Улітку 2020 року 17 тис. населених пунктів України не мали доступу до швидкісного інтернету. Підключення до мережі триває, але в будь-якому разі залишиться проблема з доступністю гаджетів для навчання та якістю уроків онлайн. Усе це яскраво ілюструють дані опитування українських учнів: 65% дітей надали би перевагу традиційній, очній, формі навчання, якби мали такий вибір.

Щоби школи залишалися відкритими, а навіть у разі захворювання вчителі не отримали тяжких для здоров’я ускладнень і швидко повернулися в клас – вони мають бути щепленими.

Захист дітей

Вакциновані дорослі захищають дітей, які не мають права на щеплення від COVID-19 через вік. Ідеться як про вчителів, так і про батьків і інших членів сім’ї дитини. Здебільшого діти переносять ковід у легкій формі, проте ніколи достеменно не відомо, як відреагує на вірус організм конкретного школяра чи школярки.

Саме тому як батьки, так і педагоги мають узяти на себе відповідальність за здоров’я й життя дітей та створити навколо них щит із вакцинованих дорослих.

Захист життя освітян

Щеплення – найефективніший спосіб захистити себе від важкого перебігу, шпиталізації та смерті від COVID-19. Що це за наслідки? Крім очевидних запалення легень та підключення до апарату штучної вентиляції легень, COVID-19 може призвести до численних короткочасних або постійних наслідків – так званий “довгий ковід”. Деякі люди, які важко перенесли хворобу, протягом тривалого часу або на все життя отримують проблеми із серцем, легенями, нирками, шкірою, мозком та аутоімунною системою.

Але й ті, хто хворіли легко чи безсимптомно, можуть відчувати симптоми, які триватимуть тижні чи місяці після хвороби: утруднене дихання або задишку, швидку втомлюваність, труднощі з концентрацією уваги, кашель, біль у грудях чи животі, головний біль, біль у суглобах та м’язах, порушення менструального циклу, діарею, проблеми зі сном, висипи, запаморочення тощо.

Найкращий спосіб запобігти “довгому ковіду” – це уникнути зараження або важкого перебігу COVID-19. Це означає – зробити щеплення всім, хто мають на це право.

ЯК ОСВІТЯНАМ ВАКЦИНУВАТИСЯ ВІД COVID-19

Працівники закладів освіти можуть щепитися в один із двох способів:

  • Повідомити про своє бажання керівнику закладу освіти. Він збере список охочих вакцинуватися та за алгоритмом організує щеплення.
  • Самостійно в найближчому пункті чи центрі вакцинації. Записатися можна онлайн або за телефонами центрів вакцинації та пунктів щеплення. Перелік і контакти центрів та пунктів є на сайті або за телефоном контакт-центру МОЗ: 0 800 60 20 19.

Щеплення проти COVID-19 ефективно запобігають тяжкому перебігу хвороби й рятують життя. Вакцинація не дає стовідсоткового захисту від зараження, тож після щеплення необхідно й далі носити захисні маски, триматися соціальної дистанції, мити руки та дотримуватися інших протиепідемічних вимог.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь