ПЛР-тестування: як та кому його проводять

Дата: 29.04.2020 10:01

Щодня у статтях про коронавірус черкащани бачать фразу “ПЛР-тестування” – полімеразної ланцюгової реакції. У чому полягає суть такого виду тестування, яка його відмінність від експрес-тестів? Розповідає керівниця управління охорони здоров’я Черкаської ОДА Лариса Кошова.

У чому суть ПЛР-тесту?

ПЛР-тест показує наявність/відсутність в організмі людини ДНК або РНК вірусу. Завдяки цьому він може виявити в захворілого коронавірус ще в перші дні зараження та є 100% точним. Проводять ПЛР-тестування шляхом забору зразків із верхніх дихальних шляхів (носоглотки) пацієнта. Дослідження відбувається протягом 4-6 годин.

Кому проводять ПЛР-тестування на Черкащині?

?особам, які прибули із-за кордону та мають ознаки ГРВІ;
?пацієнтам із тривалими ознаками ГРВІ;
?особам, які мають підвищену температуру тіла (вище 38 градусів), що погано піддається корекції та підпадають під визначення “епідеміологічно пов’язаного випадку”;
?хворим на пневмонію;
?медичним працівникам, які мали контакт із хворим на коронавірус або мають прояви ГРВІ. До роботи допускаються лише здорові медичні працівники, що пройшли ПЛР-тестування.

У чому різниця між ПЛР- та експрес-тестом?

Експрес-тести виявляють в організмі людини не сам вірус, а антитіла, які виробляються для боротьби з ним. Вони з’являються в крові лише на 5-7 день з моменту прояву перших клінічних проявів, тож робити швидкий тест раніше – недоречно. Для проведення експрес-тестування у пацієнта беруть кров із вени чи пальця, а не мазки із носоглотки.

Які існують плюси та мінуси ПЛР- та експрес-тестів?

Плюси ПЛР-тестування:

?можна виявити захворювання у перші дні зараження (ще до появи симптомів);
?100% точність результатів.

Мінуси ПЛР-тестування:

?не може показати, чи людина перехворіла на коронавірус;
?дороговартісний.

Плюси експрес-тестування:

?швидкість – на нього лікар витрачає 10-15 хв;
?може показати, чи людина вже перехворіла на коронавіру і не тільки на COVID-19, але й інші сезонні коронавіруси.
?доступніший за ПЛР-тест за ціною;

Мінуси експрес-тестування:

?високий відсоток похибки (якщо зробити до того, як організм розпочне виробляти антитіла);
?не показує захворювання в перші дні зараження.

– Станом на сьогодні в діагностуванні коронавірусу ми майже повністю відмовилися від експрес-тестів на користь ПЛР-тестування, що є більш точним. Загалом від початку карантину в Черкаській області проведено 5607 ПЛР-тестувань. Це один із найкращих показників, – інформує Лариса Кошова.