ІСТОРІЯ СЕЛА ГОРОДНИЦЯ

Дата: 11.05.2019 18:16

Село Городниця розташоване на березі річки Ятрань за 32 км. Від районного центру  м.Умань.

На території села виявлено залишки поселень трипільської культури та трьох поселень черняхівської культур.

Раніше Городницю називали - Поле могили, оскільки у південній частині села є курган (могила), ймовірно скіфської доби, потім Пояс могили, а теперішня назва села - з’явилась тоді коли Правобережну Україну загарбала Польща. Тоді землі села переходили з рук в руки польських панів Потоцьких, Мощенських і інших..

Офіційні відомості про Городницю датуються 1795 роком. Перепис населення цього року засвідчує: в селі була церква, два млини, один фільварок,  було 109 дворів, проживало 635 жителів.

В 1917-1920 роках в Городниці встановлювалася радянська влада. В селі організовувалися артілі: «Бджола», «Перемога», «Нове життя», «ім..Шевченка», «Новий світ». В 1930 році вони об’єдналися в одне господарство «Новий світ».

Городничани зустріли  весну 1932 року виснаженими та напівголодними. Уповноважений ЦК КП(б)У по хлібозаготівлі  А. Річицький, який у травні 1932 року об’їжджав  села Уманського району відніс Городницю до «важких сіл» щодня смертність становила 8-12 чоловік. Так почався голод в нашому селі, щоб вижити люди їли мох, цвіт акації, лободу дохлих коней, котів, собак. Були випадки людоїдства.

Цифра померлих від голоду є неточною: К.І.Пирожак у своїх спогадах називав близько 700 чоловік, а Л.Я.Франченко, який досліджував історію села, в період голодомору, вважав що смертність була величезною і сягнула понад 1000 чоловік.

Пролетіли роки. За допомогою меценатів села: Л.Л.Рижука та Л.Я.Франченка на старому кладовищі біля ями, куди звозили померлих від голоду, зведено пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 років. Вічна їм пам'ять.

22 червня 1941 року мирне життя Городниці, як і всієї країни перервала війна.  366 жителів села брали участь у Великій Вітчизняній війні. З них 134 чоловіки відзначено урядовими нагородами, а 187 воїнів віддали своє життя за Батьківщину. Їх імена викарбовано на Обеліску Слави який було відкрито в травні 1969 року.

Село Городниця перебувало в окупації з липня 1941 року. Більш як 70 чоловік молоді забрали до Німеччини. Фашисти знищили і розграбували колгоспне господарство.

Село повстало з руїн,  почалась відбудова. На даний час в селі проживає  один ветеран Хмелюк Я.Н.

Весна 1944 року була важким випробуванням для селян Городниці, але було освоєно 1643 га землі, урожай був низький - по 8 ц/га, цукрових буряків по 143 ц/га. Життя йшло. Вже в 1947 році було освоєно всю орну землю, урожай був по 14,6 ц/га, а в1956 році урожай складав 19 ц/га, в колгоспі було 557 голів ВРХ, 683 свиней,439 овець,152 коней,108 кролів. В 1961 році колгосп здав в державу 17600 тонн зерна.

Йшли роки колгосп розвивався. В 1980 році на полях господарства «Новий світ» працювало 33  трактори, 35 автомобілів, 7 зернозбиральних та 10 спеціалізованих комбайнів.

За роки господарювання  І.С.Якименка було збудовано: Будинок культури, адмінбудинок, будинок спеціаліста, автогараж, нове  приміщення дитячого садка, заасфальтовано всі вулиці села, проведено водогін.

Будівля старої школи в 50-60 роках:                                    Приміщення  нової школи:

Будівля старого клубу 50-60 років                                  Художня самодіяльність 80-х років

У 2000 році господарство мало назву СВК «Новий світ» керував господарством В.І.Мельник.  Діяли млин, олійня, макаронний цех, крупорушка. Урожайність зернових складала 23,7 ц/га, цукрових буряків 180 ц/га.

З 2008 року господарством «Новий світ – Агро» керує В.П.Шилюк. В наявності є 1837 га орної землі. Господарство спеціалізується на вирощуванні зернових, бобових, і насіння олійних культур, розвивається тваринництво та  свинарство.